Biuletyn Parafialny
Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Patronki naszej świątyni i parafii – 8 IX 2013 r.
Przez Ciebie Bogurodzico
I chwało całej ludzkości
Wyrwani z grzechu niewoli,
Jesteśmy światła synami.
Maryjo, Córko królewska
zrodzona z domu Dawida,
Twych przodków godność przewyższył
Twój Syn, królewski Potomek.
Oderwij nas od dawnego
Korzenia, zaszczep na nowym,
By ród człowieczy się zmienił
W kapłański lud, co króluje.
Niech Twoja, Pani, modlitwa,
Rozerwie grzechów kajdany
I nas, Twe cnoty sławiących,
Wprowadzi w niebios podwoje.
Wielbimy z Tobą Dziewico
Naszego Stwórcę i Boga,
Gdyż Ciebie skarbem uczynił
Wszelkiego dobra i łaski. Amen.
Hymn brewiarzowy z nieszporów święta Narodzenia N.M.P.
Pismo Święte nigdzie nie wspomina o narodzinach Maryi. Tradycja jednak przekazuje, że Jej rodzicami byli św. Anna i św. Joachim. Byli oni pobożnymi Żydami. Mimo sędziwego wieku nie mieli dziecka. W tamtych czasach uważane to było za karę za grzechy przodków. Dlatego Anna i Joachim gorliwie prosili Boga o dziecko. Bóg wysłuchał ich próśb i w nagrodę za pokładaną w Nim bezgraniczną ufność sprawił, że Anna urodziła córkę, Maryję. Nie znamy miejsca urodzenia Maryi ani też daty Jej przyjścia na ziemię. Według wszelkich dostępnych nam informacji, Maryja przyszła na świat pomiędzy 20. a 16. rokiem przed narodzeniem Pana Jezusa.
Początków święta Narodzenia Maryi trzeba szukać w Kościele jerozolimskim. Apokryfy podawały wiele szczegółów z dzieciństwa Maryi, umieszczając miejsce Jej narodzenia w pobliżu świątyni jerozolimskiej. Już od piątego wieku pielgrzymi przybywający do świętego miasta nawiedzają kościół Najświętszej Maryi Panny „w miejscu Jej urodzenia”. Wydaje się, że uroczystość poświęcenia tej bazyliki leży u początków święta. Jest to obecna bazylika Świętej Anny, gdzie do dziś jest czczona figura Maryi jako małego dziecka.
W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ma także nazwę Matki Bożej Siewnej. Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól zaczynano orkę i siew. Lud chciał najpierw, aby rzucone w ziemię ziarno pobłogosławiła Boża Rodzicielka. Do ziarna siewnego mieszano ziarno wyłuskane z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić sobie dobry urodzaj.
Dzisiejsze święto przypomina nam, że Maryja była zwykłym człowiekiem. Choć zachowana od zepsucia grzechu, przez całe życie posiadała wolną wolę, nie była do niczego zdeterminowana. Tak jak każdy z nas miała swoich rodziców, rosła, bawiła się, pomagała w prowadzeniu domu, miała swoich znajomych i krewnych. Dopiero Jej zaufanie, posłuszeństwo i pełna zawierzenia odpowiedź na Boży głos sprawiły, że "będą Ją chwalić wszystkie pokolenia".
Festyn z okazji święta parafii
Zapraszamy do wzięcia udziału w parafialnym festynie z racji odpustu naszej parafii, który rozpocznie się po zakończeniu mszy św. o godz. 12.30 i procesji eucharystycznej wokół kościoła. Na festyn złożą się różne atrakcje dla dzieci i całych rodzin, m.in.: loteria fantowa, ogrodowa kawiarenka, zjeżdżalnia dla dzieci, ogród z zabawkami, przejażdżki na kucykach, prezentacja samochodu straży pożarnej wraz z wyposażeniem, pokazy udzielania pierwszej pomocy, mierzenie ciśnienia krwi i poziomu cukru, a wieczorem zabawa taneczna (w przypadku niepogody po mszy św. wieczornej zapraszamy do kościoła na film o Janie Pawle II).
Kurs przedmałżeński
30 września rozpocznie się w naszej parafii kurs dla narzeczonych, przygotowujący do sakramentu małżeństwa. Od tego dnia, kolejnych 10 spotkań będzie się odbywało w poniedziałki, czwartki i piątki o godz. 19 w sali podziemia domu parafialnego. Zapisy na pierwszym spotkaniu. Następny kurs jest planowany na czas Wielkiego Postu.
Nasz cmentarz parafialny w internecie!
Z radością informujemy, że na stronie internetowej:
www.polski-cmentarz.com/minskparafialny
istnieje możliwość odnalezienia grobu swoich bliskich, czyli obejrzenia dwóch lub trzech zdjęć grobu, odszukania jego dokładnej lokalizacji na interaktywnym planie cmentarza oraz poznania jego współrzędnych, to znaczy: numeru sektora, rzędu i numeru miejsca. Możliwość skorzystania ze zdalnego zlecenia opłacenia miejsca jest aktualna pod warunkiem, że czyni to osoba, która jest – według posiadanych przez parafię dokumentów – dysponentem danego grobu.
Osobom, które zobaczą w naszej internetowej przeglądarce przy opisie grobu swoich bliskich komunikat „prosimy o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej” przypominamy, że jest ona otwarta w dniach od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 i 16-18. Najczęściej w takich przypadkach chodzi albo o uregulowanie statusu prawnego grobu, albo o ponowienie opłaty związanej z wygasłym już prawem do własności danego grobu.
Jednocześnie informujemy, że od dnia 1 września b.r. nasza parafia stała się, zgodnie z wymogami polskiego prawa, płatnikiem podatku VAT w zakresie świadczenia wszelkich usług cmentarnych, za wyjątkiem czynności związanych ze sprawowaniem posług religijnych. Dlatego też do każdej opłaty cmentarnej doliczamy podatek VAT (8%) i wystawiamy odpowiednie faktury. Szczegółowy cennik opłat cmentarnych jest dostępny w kancelarii parafialnej.
Ponadto ze względu na różne samowole budowlane i wynikające w ich następstwie konflikty, od dnia 9 września b.r. wprowadzamy kontrolę wjazdu pojazdów na teren cmentarza parafialnego. Osoby wykonujące bądź zlecające zakładom kamieniarskim jakiekolwiek prace budowlane czy remontowe na cmentarzu muszą uzyskać w kancelarii parafialnej pisemne zezwolenie na wjazd na teren cmentarza, po wcześniejszym potwierdzeniu praw własności do danego grobu i sprawdzeniu ważności opłaty za miejsce oraz po przypomnieniu zasad obowiązujących na terenie cmentarza.
Przy okazji informujemy, że zgodnie z regulaminem cmentarza, umieszczonym m.in. przy bramie od ul. Kościelnej, wykupienie prawa do miejsca na cmentarzu nie upoważnia do stawiania obok grobu ławki, na stałe przymocowanej do podłoża. Dotyczy to zwłaszcza takich miejsc, które przeszkadzają innym użytkownikom cmentarza w dotarciu do ich grobów. Dlatego też, w niektórych sytuacjach ławki, czy inne przedmioty blokujące przejścia mogą zostać usunięte przez administrację cmentarza bez pytania o pozwolenie tych, którzy je umieszczali.
Mam nadzieję, że wprowadzone zasady spotkają się z akceptacją parafian i ułatwią administrowanie miejscem, na którym spoczywają nasi przodkowie, a które jest własnością całej wspólnoty parafialnej.
Ks. Marek Sędek, proboszcz
Rozważanie na święto parafii
Rozmaicie proboszczowie stawiają czoła wyludniającym się kościołom. Na przykład jeden z nich rozkolportował taką klepsydrę: Z głębokim żalem i za zgodą mojej parafii zawiadamiam o śmierci naszej parafii. Nabożeństwo żałobne odbędzie się w niedzielę, o godzinie jedenastej.
Skutki tego ogłoszenia były nietrudne do przewidzenia. Już o 10.30 kościół był zajęty do ostatniego miejsca. O jedenastej ksiądz proboszcz przemówił w ten sposób:
— Moi przyjaciele, swym przybyciem daliście mi niezbity dowód, iż jesteście rzeczywiście przekonani o śmierci naszej parafii. Chciałbym tylko jeszcze wasze przekonanie poddać ostatniej próbie. Zechciejcie, proszę, jeden za drugim, obejść wkoło trumnę i zobaczyć nieboszczkę. Potem wyjdźcie przez wschodnią bramę. Ja sam już dokończę ceremonii pogrzebowych.
W tym momencie oczy wszystkich spoczęły na trumnie, stojącej na katafalku przed ołtarzem.
— Gdyby jednak — dodał — ktoś z was zechciał swoje poglądy zrewidować, to proszę, niech wejdzie z powrotem przez bramę północną. I wtedy zamiast egzekwii świętować będziemy uroczyste dziękczynienie.
Proboszcz podszedł do trumny i otworzył wieko. Ludzie ustawili się rzędem. Jakież jednak było zdziwienie, gdy w otwartej trumnie oglądali w lustrze siebie samych. Przed bramą północną nie brakowało nikogo.
Por. K. Wojtowicz, Przypiski

MSZE ŚWIĘTE
Niedziele:
6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12.30, 16:00, 18:00
w llipcu i sierpniu nie ma Mszy Św. o godz. 16:00
Dni powszednie:
6:30, 7:00, 8.00, 18:00
piątki dodatkowo zbiorowa: 15.00
w llipcu i sierpniu nie ma Mszy Św. o godz. 8:00
Adoracja Najświętszego Sakramentu
w dni powszednie od 8:30 do 18:00
Nabożeństwo za kapłanów i o powołania kapłańskie
I czwartek miesiąca
NABOŻEŃSTWA OKRESOWE
NASZE GROBY
WARTOŚCIOWE STRONY

